Hírek

Elérhetőségek

Emlékművek, emléktábla

Emlékművek

  • Szovjet hősi emlékmű  a templomkertben.
  • I. és II. világháborúban elhunytak részére  emlékmű a régi temetőben.
  • I és II. világháborúban elesett zsunypusztaiak emlékműve Zsunypuszta
  • Büszkeségpont a Községháza kertjében: Az 1956-os forradalomnak állít emléket. A szobor anyaga bronz, egy mészkő posztamensre helyezve, ami előtt a Nagylócon ledöntött szovjet emlékműre asszociáló mészkő látható. Az alak egy fiatalembert ábrázol, aki kiégett közepű zászlót tartva, büszkén áll ki az összedőlt emlékmű tetejére és onnan hirdeti, hogy forradalom van. A férfi alakja egyben forradalmat is megszemélyesíti. A Nagylóci Forradalmár a helyi forradalmároknak, nemzetőröknek állít emléket, azoknak, akik dacolva szálltak szembe az elnyomókkal, a rendszerrel.  

Emléktábla

Rózsa Miklós emlékének adózva 2016. június 18-án emléktábla avatásra került sor. A nagy zeneszerző emléktáblája a Los Angeles-i Hungaria Nostra Alapítvány támogatásával valósult meg. 
A kaliforniában alapított Hungaria Nostra Alapítvány  nonprofit jótékonysági szervezet, melyet Dr. Vécsey Eszter  hozott létre. Az Alapítvány 14 magyarországi és egy erdélyi projektet támogatott. A nagylóci Rózsa Miklós emléktábla a tizenhatodik felajánlás, mely a Hungária Nostra jóvoltából valósult meg.
A településnek régi vágya valósult meg azzal, hogy méltó emléket állít a neves zeneszerzőnek, Rózsa Miklósnak. Bár csaknem száz filmzenéjéről lett híres, a három Oscar díjat nyert hollywoodi zeneszerző soha nem szűnő lelkesedéssel maradt meg a hangverseny muzsika elkötelezett hívének. Ezt nevezte ő mindvégig “kettős élet”-ének.
A „Mester”, ahogyan kollégái hívták édesapja Rózsa Gyula budapesti gyáriparos nagylóci birtokán ismerkedett meg a palóc népzenével, népdalokkal, a cigány muzsikával, melyek a későbbiekben is gyakran megihlették, és meghatározó volt zenei pályafutása során. Ifjúkori zeneművei magyar, palóc dallamokat elevenítettek föl, melyeket még a nagylóci birtokon jegyzett le. 1940-ben telepedett le Hollywoodban.  Hamarosan ő lett a világ egyik legismertebb filmmuzsikusa. Egyebek közt ő szerezte: 1940-ben A bagdadi tolvaj, 1942-ben A dzsungel könyve, 1945-ben Elbűvölve, 1959-ben a Ben Hur  filmek zenéjét is.